Brundibár

29. květen 2015

Dětská opera Hanse Krásy na libreto Adolfa Hoffmeistera je nejhranějším titulem Dismanova souboru. Premiéra této opery v nastudování DRDS se uskutečnila 18. října 1991 v Terezíně. Od té doby je „Brundibár“ uváděn jak na domácích scénách, tak v zahraničí (dosud SRN, Švédsko, Portugalsko, Belgie, Francie, USA, Nizozemí, Slovensko, Velká Británie).

Operu o dvou dějstvích soubor v roce 1992 natočili s doprovodem orchestru pro firmu Channel Classics (CCS 5193), uvádíme ji převážně za doprovodu klavíru, případně komorního orchestru (Archioni Plus, dirigent Michal Macourek).

Pravidelně hostujeme v obnoveném divadelním sále v Magdeburských kasárnách v Terezíně, kde byla hrána v době terezínského ghetta, v letech 1943-1944 (na snímku s paní Martou Kottovou, přímou pamětnicí původního nastudování).

V režii Zdeny Fleglové účinkuje 25 až 30 členů DRDS ve věku šest až patnáct let, třicetiminutové představení je podle dispozic pořadatele doplňováno dalším repertoárem s podobnou tematikou (např. zhudebněnými verzemi básní terezínských dětí, Frýdovým „Květovaný koněm“ apod.). Nutné je vybavení sálu naladěným klavírem.

autor: Václav Flegl
Spustit audio