Kam zmizela Rebarbora a Pohádka o Raškovi - 28.1.2019

17. březen 2019

Dismanův rozhlasový dětský soubor zahrál mimořádné dvojpředstavení ve Studiu S1 na Vinohradech!Děti předvedly „Pohádku o Raškovi“ podle stejnojmenné knihy Oty Pavla a „Kam zmizela Rebarbora?“ na motivy knihy Ivy Procházkové. (autor pozvánky Lenka Radová, autor fota Khalil Baalbaki)

Pohádka o Raškovi vyšla poprvé v roce 1974, šest let po triumfu legendárního českého skokana na lyžích Jiřího Rašky na zimní olympiádě v Grenoblu. Vypráví o cestě kluka ze zapadlého Frenštátu pod Radhoštěm, kde vyrůstal v početné rodině a ve svých devíti letech přišel o otce, až na stupně olympijských vítězů. Jeho zlatý olympijský skok Ota Pavel popsal jako báseň: „Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk.“ Dismančata hrála o Raškových prvních lyžích ze sudu od slanečků, o tom, jak při skoku kontroloval ušima rychlost, o troše pospání na polštáři s jeleny a především o dřině, kterou své výkony vykupoval. Humor Oty Pavla je jemný, moudrý, vycházející z autorova osobního poznání nejen Raškova životního příběhu, ale také zákulisí sportovních výkonů.

Pohádka o Raškovi - Studio S1 28.1.2019

Kam zmizela Rebarbora? spisovatelky Ivy Procházkové nás zavedla do světa malé holčičky Rebarbory, která rozumí řeči netopýrů a pozná, jak smutně nebo vesele zpívají hvězdy. A pokusí se zachránit svět, jemuž hrozí potopení do moře, které by jinak zhořklo všemi zlými věcmi, které si lidé pamatují. „Nevím, proč si lidé pamatují především zlé věci a na ty dobré snadno zapomínají.“

Kam zmizela Rebarbora? - Studio S1 28.1.2019

Co tato dvě představení spojuje, je nejen pohádkový mýtus a happy end, ale především křehkost a citlivost, s jakou oba spisovatelé vypráví příběh.
Jana Franková

autor: Hana Novenková
Spustit audio