Skladatel William Byrd a shakespearovská Anglie

28. listopad 2023

Představujeme reprezentativní část tvorby letošního jubilanta Williama Byrda, od jehož úmrtí uplynulo rovných 400 let. William Byrd, jedna z klíčových skladatelských osobností alžbětinské Anglie, má pro vývoj tamější hudební kultury stejný význam jako William Shakespeare pro dějiny divadla.

Skladatel po sobě zanechal výraznou stopu jak ve vokální, tak instrumentální hudbě, která se stala vzorem pro následující generace a za „svého“ byl přijat v katolickém i protestantském prostředí. Krása jeho kompozic tak zdolávala jinak mnohdy těžko překonatelné konfesionální propasti, okouzlovala hráče na klávesové nástroje i skupinky amatérů muzicírujících na violy da gamba.

Akademie proto bude velkolepou ochutnávkou Byrdova skladatelského mistrovství, které do historického kontextu alžbětinské Anglie zasadí neméně mistrovský text našeho předního shakespearologa prof. Martina Hilského.

autor: Jan Baťa
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.