Sólo pro skleněnou harmoniku v dílech Antonína Rejchy, Domenica Cimarosi a Johanna Adolpha Hasseho

20. říjen 2023

Psal se rok 1761, když Benjamin Franklin v Londýně vytvořil nástroj armonica tvořený řadou skleněných misek se zvětšujícím se průměrem, uprostřed navlečených na tyč s oválnou klikou napojenou na pedál. Nástroj získal své uplatnění u Mozarta, Rejchy, Schulze, ale také v operní literatuře a přes více jak stoleté zapomnění znovu v avantgardních dílech Pärta či Glasse.

Na skleněnou harmoniku hraje Christa Schölfendinger
Zpívá Joanna Moskowicz
Recitace a cembalo Barbara Maria Wilii
Sbor Brno Rejcha Collegium 2023 a Filharmonii Brno řídí Jonathan Cohen

Kouzlo až snového zvuku skleněné harmoniky znovu ožívá v zapomenutých dílech Antonína Rejchy, Domenica Cimarosi a Johanna Adolpha Hasseho s vokální a orchestrální složkou v živém provedení koncertu festivalu Moravský podzim 2023 v Besedním domě v Brně.

Rakouská hudebnice Christa Schönfeldiner a skleněná harmonika

Rakouská hudebnice Christa Schönfeldiner pro sebe objevila skleněnou harmoniku v 90. letech 20. století. Jako houslistka zanechala svojí původní profese a stala se světově známou interpretkou a propagátorkou tohoto zapomenutého nástroje.

autor: Jan Hlaváč
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.