Technika, která psala dějiny. Výstava Národního technického muzea přibližuje stoletou historii rozhlasu

Jak vznikala výstava k stoletému výročí pravidelného rozhlasového vysílání?
Od 17. května 2023 je v Národním technickém muzeu v Praze přístupná expozice s názvem „Sto let je jen začátek – Český rozhlas 1923–2023“, která představuje velké události a příběhy rozhlasové historie pomocí zvukové techniky.
Historický mixážní pult, ze kterého znělo volání o pomoc při nacistické okupaci nebo mikrofon, do kterého mluvil úplně první rozhlasový reportér. To je jen zlomek z tisíců vzácných exponátů, které vystavuje Národní technické muzeum.
Tvůrci výstavy se snažili nejvíc využívat právě exponáty, které znázorňují technologický vývoj a zároveň vypráví velké společenské příběhy.
Návštěvy se podle tvůrců nemusí bát ani ti, kteří s rozhlasovou technikou v životě nepřišli do styku. Dlouho připravovaný systém informačních tabulek vysvětlí, co přesně který přístroj dělá. Lidé se tak například dozví, k čemu slouží zařízení, které vypadá jako hvězdářský dalekohled a napojený na gramofonovou troubu.
Práci rozhlasáka si návštěvníci můžou i sami vyzkoušet. Ve studiu se z nich s pomocí přiložených návodů stanou střihači, herci nebo moderátoři a připravený je i program pro děti.
Výstava v Národním technickém muzeu potrvá do konce roku 2023.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka