Dismančata hrají pro Paměť národa!

10. říjen 2018

V úterý 16. října 2018 od 18 hod. ve velkém sále pražského divadla Minor zahraje dvojpředstavení pro Paměť národa Dismanův rozhlasový dětský soubor! V průběhu večera si také popovídáme s lidmi, kteří obrazy z obou představení sami prožili (Doris Grozdanovičová, Tomáš Radil, Josef Rössler, František Stárek a další).

...a bolelo nebe

Obrazy ze života dětí internovaných za druhé světové války v Terezíně.
Dismanův rozhlasový dětský soubor vás zavede za zdi terezínského ghetta v době druhé světové války.

Koláž z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně, dopisů a zápisků do památníčků skládá obrazy ze života dětí internovaných v terezínském ghettu.Scénář vznikl na základě autentických textů dětí v Terezíně, byl inspirován knihami Dagmar Hilarové Nemám žádné jméno, Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče, Zdeňka Ornesta Je mojí vlastí hradba ghett?, Chavy Pressburger Deník mého bratra a básnickou sbírkou Hanuše Hachenburga. Hned vedle bílá barva mráčků.

Pamatuj! 2018 !Remember

Děti vlastně nikoho nehrají, jsou přesvědčivě těmi konkrétními dětmi, jejichž verše a zápisky tu citují, protože mají to základní, co je pro to předpokladem: dětskou duši, schopnou vidět a říkat pravdu. A tak se jim ani nemusíme snažit uvěřit, po několika minutách víme, že to tak je, že jsou tu s námi terezínské děti, že nejsme v divadle, ale v Terezíně a divadlem je načas to, co je venku, za divadelní zdí.
(Z recenze Jiřího Daníčka, Roš chodeš 7/2016)
Hraje a zpívá Dismanův rozhlasový dětský soubor
Scénář a režie: Jana Franková
Pohybová a režijní spolupráce: Jan Hnilička.
Básně Dagmar Hilarové a Hanuše Hachenburga zhudebnil Jakub Sejkora.
Texty písní a hudba: Jakub Sejkora.

Do velké krajiny Dudédu
Tenkrát bylo ledacos pruhované nebo puntíkované, něco bylo i kostičkované, ale barevné nebylo nic… Tak začíná pohádka O kohoutech, bouřce a duze, kterou poslal z husákovského vězení svým dcerám Františce a Martě Ivan Martin Jirous (1944 – 2011). Básník, výtvarný teoretik a kritik, vůdčí postava českého undergroundu, signatář Charty 77.

Do velké krajiny Dudédu - Minor 3.10.2018

Z jeho pohádek, básní a dopisů vzniklo představení Do velké krajiny Dudédu, jehož premiéra se s laskavým svolením Františky a Marty Jirousových uskutečnila 29. března 2017.

Do velké krajiny Dudédu

Podle stejnojmenné knihy Ivy Procházkové, s jejím laskavým svolením
Scénář a režie: Jana Franková
Scénografie: Magdalena Bartáková
Stínohra a loutky: děti z DRDS a Magdalena Bartáková
Hudba: Jakub Sejkora
Technická spolupráce: Jan Hnilička

autor: Hana Novenková
Spustit audio