Lednové aktuality

23. leden 2003

Rok 2003 je tu a Dismanův soubor v něm!

Rekord Adam Rut a Matěj Morávek spolu s dalšími aktéry odehrají inscenaci Jak je důležité míti Filipa na zájezdu 5. února v Desné během jediného dne třikrát!

Jak je důležité míti Filipa

Kronika událostmi vrchovatě naplněného prosince:

* Poslední listopadovou sobotu 30. listopadu jsme celou rezervovali pro konkurz DRDS: studiem č. 2, přilehlými prostorami a zkušebnou defilovali/y adepti/tky členství v našem společenství. Výběr, zdá se, nebyl takovým rébusem, jako v minulých letech, kdy jsme si vybrali vás: nespletli jsme se tehdy, nespletli jsme se zas! * V úterý 3. prosince jsme se po dvou letech opět objevili na jevišti Malého sálu Karlínského Spektra. Další repríza Hry na mušketýry měla v hledišti vzácného hosta, jednoho z našich nejlepších fotografů, pana Jindřicha Štreita.

* Středa 4. prosince byla datem oficiálního představení knihy Míši Voldřichové Kam plaveš, Gastone čtenářské veřejnosti. Stalo se tak v největším pražském knihkupectví, čili v Luxoru na Václavském náměstí, a protože Nikola měl potíže s dopravou, Adenike se sestrou a Petra s pamětí, ukázky z knihy byly svěřeny paní Krečmerové a na nás zůstal jen zpěv, jehož tahounem se stal Jakub Dušek. Pochvalu zaslouží Adam Rut za to, že nazkoušel se svěřenci obě lachtaní písničky a jak v ZOO, tak v Luxoru sbor statečně a nebojácně doprovodil. * Jméno Milana Maryšky bychom si měli podržet v paměti, třebaže jeho samého už ne- potkáme: zemřel ve středu 4. prosince ve věku 59 let v Izraeli, kde natáčel závěrečný díl svého dokumentárního cyklu Český holocaust. Za některými z vás přijel s kamerou na tábor do Javorníka, lze předpokládat, že v dokončeném cyklu se objeví nejenom rozho- vory z lesa (Kačka Hanačka, Adenike, Veronika a další), ale také záběry z našeho představení Brundibára v domově seniorů na Letné. Pan Maryška natočil mj. vynikající čtyřdílný dokumentární cyklus Sibiř peklo, nebo ráj a s jeho jménem jsou spojeny i dokumenty zachycující historii Československa: Zač jsme bojovali, Svobody se nevzdáme nebo Ztráta paměti. A pro nás je dobré vědět, že byl zetěm Karla Kyncla, o jehož životě pečlivě shromažďoval zvukové, obrazové i filmové dokumenty.

* Ve čtvrtek 12. prosince odpoledne jsme s Áňou, Apčou, Jakubem Duškem a Norou navštívili kousek od Rozhlasu předvánoční sezení sdružení nevidomých, které se schází v Balbínově ulici číslo 6. Každý přednesl nebo přečetl hezký text, předali jsme navíc jako vánoční dárek tři cédéčka s našimi nahrávkami a popřáli k Vánocům. Slíbili jsme také, že se na stejném místě objevíme i v průběhu roku a že vždycky doneseme nějakou kazetu s nahrávkou toho, co jsme natočili.

* V podvečer téhož dne se po trojím odkladu zdařilo natočení Hnízda s panem Petrem Hnízdem! Vznikl velmi hezký pořad, odvysílaný hned následující den na stanici PRAHA, o Vánocích v Rakousku a zejména ve Vídni, již pan Hnízdo jakožto ředitel tzv. kontaktní kanceláře v Praze propaguje. Rozhovor dobře a jistě vedli Veronika Vichnarová, Jakub Zeman a Tomáš Kotrba.

* V pátek 13. prosince bylo odvysíláno již zmíněné Hnízdo, ale zároveň se v mrazivém podvečeru odehrála dlouho odkládaná procházka Prahou, zvláště Starým Městem od Staroměstského náměstí přes Karlův Most po Malostranské náměstí, tedy tzv. Královskou cestou. Průvodcem nám byl pan Václav Cibula. Na mraze i uvnitř domu U Zelené žáby jsme stihli natočit hodinový rozhlasový pořad pro vysílání na stanici PRAHA.

* Neděle 15. prosince ve Mlejně opět patřila Muškám. Představení bylo příjemné, přesto patřilo k posledním, která jsme ve Mlejně odehráli: znovu si kdosi počíhal a ještě před začátkem v holčičí šatně kradl!

Hra na mušketýry

* Sestřih úsměvných historek ze souborového života jsme odvysílali v pořadu Co nás baví v úterý 17. prosince: dostalo se na natáčení na lipnickém hřbitově, na rozbitou sklenici na chalupě Pavla Jurkoviče a na podobné zážitky.

* V sobotu 21. prosince odpoledne jsme zpívali koledy v našem novém divadelním působišti, v kulturním domě Zahrada na Chodově. S nadšením vás všechny můžeme do tohoto hezkého prostředí pozvat na dvojprogram v neděli 19. ledna: od 15 hodin hrajeme Princeznu na hrášku, od 18 hodin Hru na mušketýry. Seznam všech akcí je pochopitelně na straně poslední, tedy ve fermanu. Pečlivě pročtěte, podtrhněte, zvýrazněte!

* Výčet loňských rozhlasových pořadů zakončila jednak hodinová montáž z výše zmíněné procházky Prahou s panem Václavem Cibulou (28. prosince ve 20.06 na okruhu ČRo2 - PRAHA), jednak půlhodinka s Janou Koubkovou (31. prosince dopoledne na stanici VLTAVA). Jednotlivé hlásky se pak ozývaly i v několika pohádkách a rozhlasových hrách.

autor: DRDS
Spustit audio