Pátý ročník festivalu Věčná naděje uvede naše ...a bolelo nebe. Přijďte za námi 28. listopadu do Minoru

22. listopad 2022 14:59

Představení ...a bolelo nebe je dlouhodobě naším vlajkovým titulem. Jsme moc rádi, že ho po čase můžeme opět uvést na jevišti v Minoru. Tentokrát jsme se u této příležitosti spojili s festivalem Věčná naděje. Budeme moc rádi, když za námi 28. listopadu v 18:00 dorazíte a připomenete si, co má být připomínané. Čekání si zatím můžete zkrátit u fotografií od Sary Baalbaki. 

Inscenace ...a bolelo nebe je koláží z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných dětmi v Terezíně, dopisů a zápisků do památníčků skládá obrazy ze života dětí internovaných v terezínském ghettu.

Scénář vznikl na základě autentických textů dětí v Terezíně, byl inspirován knihami Dagmar Hilarové Nemám žádné jméno, Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče, Zdeňka Ornesta Je mojí vlastí hradba ghett?, Chavy Pressburger Deník mého bratra a básnickou sbírkou
Hanuše Hachenburga Hned vedle bílá barva mráčků.

Děti vlastně nikoho nehrají, jsou přesvědčivě těmi konkrétními dětmi, jejichž verše a zápisky tu citují, protože mají to základní, co je pro to předpokladem: dětskou duši, schopnou vi- dět a říkat pravdu. A tak se jim ani nemusíme snažit uvěřit, po ně-kolika minutách víme, že to tak je, že jsou tu s námi terezínské děti, že nejsme v divadle, ale v Terezíně a divadlem je načas to, co je venku, za divadelní zdí.

(Z recenze Jiřího Daníčka, Roš chodeš 7/2016)

Hraje a zpívá Dismanův rozhlasový dětský soubor
Scénář a režie: Jana Franková
Pohybová a režijní spolupráce: Jan Hnilička
Básně Dagmar Hilarové a Hanuše Hachenburga zhudebnil Jakub Sejkora
Texty ostatních písní a hudba: Jakub Sejkora 
Produkce: Hana Novenková, Alena Převrátilová

Představení je vhodné pro děti od 10 let.

Spustit audio