2. den soustředění v Jesenici 2021

16. srpen 2021

Druhý den soustředění vyvrcholil tanečním večerem. Ještě předtím jsme stihli začít pracovat na různých projektech. Všem se to tady líbí, ačkoliv nás žerou komáři.

Tvrdá práce i zábava

První celý táborový den započal budíčkem v osm hodin a stěžováním ospalých dětí, které si ještě na brzké vstávání nezvykly. Probudilo je ranní rádio DISS, které vytvářely děti z rozhlasového ateliéru, a skládalo se z písniček, zpráv ze světa a rozhovorů s ostatními dismančaty.

První věcí na programu byly ateliéry. Náš, psanecký, ateliér proběhl bez potíží, což zatím můžeme tvrdit i o všech ostatních ateliérech.

Posléze následovalo VO neboli vlastivědná olympiáda, kde některé skupinky připravovaly rádio DISS, děti tedy sepisovaly nápady, dělaly rozhovory, natáčely ve studiu… a stěžovaly si na nedostatek kreativity. Některé skupinky již pracovaly na jejich tématu, které musí zpracovat a jiní si zatím mohly bezstarostně hrát hry. Naše, samozřejmě tvrdá, práce na ateliérech a VO, byla odměněna výborným obědem.

Poté byl v plánu odpočinek, který nepochybně všechny děti i asistenti ocenili, ovšem nebyl v plánu na zas moc dlouho, na řadu totiž přišly kulturky neboli kulturní olympiáda, kterou, řekněme, většina dětí nemá zas tak v lásce.

Odměnou ovšem zase bylo jídlo a asiDISS, což je rádio DISS, které ovšem dělali asistenti. Máme z něj ukázku v podobě táborového desatera.

Chovej se mravně. Buď hodný k asistentům, členům, zvířátkům i ostřejším tužkám.

Poctivě své tělo umývej, aby se vedle tebe dalo sedět.

Za každé jídlo svatému Tomášovi a svaté Šárce poděkuj.

Za každý obvaz či náplast svatému Tomášovi druhému poděkuj.

Nekřič, nekřič, nekřič.

Po večerce se spí. U sebe na chatce. Ve své posteli. Sám. Žádné vylomeniny!

Vyhlašuji zákaz buranskému chování.

Když na večerním programu nejsi vyzván, nic nekomentuj. Věř mi, nikdy to není vtipné.

Třiď odpad, nejsi někde v kravíně.

Neptej se asistentů, jestli nevědí, kde je někdo jiný. Nikdy to nevědí.

Po rádiu DISS, už na nás čekalo jen VO a večerní program. Od večerního programu nás pak dělila jenom večeře, výborné rizoto.

První příležitost k tanci

Hned po Šárčině skvělé večeři se odebíráme do chatek, kde se sprchujeme, oblékáme a připravujeme na večerní program. Poté se seřadíme před jídelnou a čekáme, než nás pustí na taneční parket, kterým je už tradičně plácek vzadu za jídelnou.

Usedáme na židličky a učíme se tance. Dámská, pak i pánská, a nakonec dojde i na americkou volenku. Blues, valčík, waltz a polka. Tance nás učí bezprizoři – napůl členové a napůl asistenti – Kačka, Alice, Viktor a Mikuláš. Nakonec už nemůžeme popadnout dech. Naštěstí se přesouváme na vynikající druhou večeři.

Najíme se a čekáme už jen na poslední tanec, který se nazývá mazurka. Když už všichni mají partnera či partnerku na tancování, řadíme se do kolečka a postupujeme následujícími tanečními kroky: Raz dva doleva, potom doprava, kuk přes levé rameno, kuk přes pravé, otočka a znovu. Dámy postupují po kolečku vzad a všichni se nakonec prostřídají.

Když večer končí a všichni se odebírají zpátky do chatek, je slyšet všude kolem štěbetání o dnešním tanečním večeru. Nakonec všichni ulehají do měkkých postýlek a jdou spát. Až na chatku číslo 1.

Připravily: Vali Bonnet, Mia Klimková, Elenka Vanová, Kristýnka Folprechtová a Bianca Chuffartová

druhý den
druhý den
druhý den
druhý den
Spustit audio